2 grudnia 2015 Nasiona konopi
Nasiona konopi siewnej – dlaczego warto je jeść?

Konopie siewne nie powinny być kojarzone wyłącznie z marihuaną. Są w sumie dwie rośliny. Konopie siewne do jedzenia oraz konopie indyjskie stosowane do innych celów. Siewne konopie to włókniste oleiste rośliny, które mają łodygę, liście oraz kwiat. Najbardziej pożyteczna odmiana to konopie przemysłowe. Różnią się od indyjskich zawartością THC poniżej 1 procenta oraz zastosowaniem. Osiągać mogą nawet 5 metrów wysokości i rosną około pół roku. Uprawiać je będzie można praktycznie w każdym klimacie poza biegunem. Konopie w uprawie są bardzo łatwe. Rosną nawet na takiej glebie, która jest mało urodzajna. W nasionach konopi znajduje się wiele białek, które w sumie liczą 10 aminokwasów.

Charakterystyczne będzie to, że jest to białko, które porównywalne będzie z białkiem zwierzęcym. Lepiej przyswajalne niż białko soi, nie będzie powodowało dyskomfortu. Dodatkowo w nasionach znajduje się dużą ilość dobrego tłuszczu. Charakterystyczne będzie również to, że jest tam idealny stosunek kwasów omega 6 do omega 3 3:1. Organizm ich nie syntetyzuje w związku z czym musimy je dostarczać z pokarmem. Ich działanie jest jednak bardzo ważne dla naszego organizmu, dlatego trzeba dbać o to, by ich nie brakowało w naszym pokarmie. Kwasy, które będą spożywane w odpowiedniej ilości zmniejszą ryzyko chorób naczyniowo-sercowych, powstawanie zakrzepów.

Dodatkowo mogą wpływać skutecznie na poprawę wyglądu skóry. Chronią przed powstawaniem stanów zapalnych oraz mogą wpływać na lepszą sprawność umysłową. Ponadto w nasionach znajduje się wiele witaminy E, magnezu, fosforu, cynku wapnia oraz żelaza. Witamina E jako silny antyutleniacz będzie pozytywnie działała na naczynia krwionośne, obniży ryzyko miażdżycy. Dodatkowo w nasionach konopi znajduje się dużo błonnika, który będzie bardzo dobrze działał na funkcjonowanie układu pokarmowego i odpowiada za regulowanie cholesterolu w organizmie. Może decydować o normalizacji pracy gospodarki węglowodanowej. Nasiona mają więc wiele składników, które decydują o tym, że ich działanie będzie prozdrowotne. Dlatego na pewno będzie dobrze, jeśli uda nam się nasz dietę wzbogacić właśnie o ten produkt. W przypadku dzieci nasiona można włączyć do diety po 9 miesiącach życia, na początku w mielonej formie.

Zobacz również
Nasiona konopi

Nie tak dawno dużo słyszeliśmy o nasionach chia, ale obecnie dużo większym zainteresowaniem cieszą się nasiona konopi. Ich nazwa wskazuje na to, że będą miały działanie rozweselające...