7 maja 2022 Zdrowy olej konopny
Jak rozpoznać niedobór endokannabinoidów?

Jak stwierdzić, czy masz niedobór endokannabinoidów?

Posted by Marihuana Doctors on 10/10/2016 in Medyczna marihuana

Zaktualizowano 20 grudnia 2018 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Układ endokannabinoidowy odgrywa rolę w wielu normalnych funkcjach organizmu. W organizmie znajdują się dwa główne endokannabinoidy: arachidonoyloetanolamid (AEA), nazywany anandamidem od sanskryckiego słowa oznaczającego "błogość", oraz 2-arachidonoyloglicerol (2-AG). CB1 to receptor w mózgu, przez który endokannabinoidy wpływają na pamięć krótkotrwałą, ból, emocje, głód i inne podstawowe ludzkie uczucia. Gdy poziom tych endokannabinoidów jest prawidłowy, organizm może dobrze funkcjonować. Jeśli jednak nie są one zrównoważone, mogą wpływać na wiele układów w organizmie. Uważa się, że niedobór endokannabinoidów jest odpowiedzialny za wiele trudnych do leczenia chorób łagodzonych przez medyczną marihuanę, których liczba we współczesnym świecie wzrasta i które wykazują poprawę pod wpływem leczenia kannabinoidami zawartymi w konopiach indyjskich.

Kliniczny niedobór endokannabinoidów (CECD)

Układ endokannabinoidowy jest największym układem neuroprzekaźników w organizmie. W rzeczywistości jest on większy niż wszystkie inne razem wzięte. Układ endokannabinoidowy dzieli się na neuroprzekaźniki i receptory. Neuroprzekaźniki przenoszą wiadomości między ciałem a mózgiem. Aby przekazać te wiadomości, neuroprzekaźnik musi połączyć się z przekaźnikiem, który następnie przenosi go tam, gdzie powinien się udać. Na przykład, kiedy żołądek jest pusty, neuroprzekaźniki znajdujące się w układzie pokarmowym przyczepiają się do receptora i wędrują do mózgu. Kiedy ta specyficzna substancja chemiczna dociera do mózgu, mózg wyzwala sygnały głodu, które informują, że czas na jedzenie. Ten system przekazywania informacji jest zaangażowany w niemal każdy rodzaj funkcji metabolicznej.

Niedobór endokannabinoidów może wystąpić na dwa sposoby. Po pierwsze, organizm może nie wytwarzać wystarczającej ilości endokannabinoidów lub wytwarzać ich zbyt dużo. Po drugie, receptory nie są w stanie połączyć się z substancjami chemicznymi, przez co wiadomość nie dociera do mózgu. W obu przypadkach komunikaty zostają pomieszane, a organizm reaguje nieprawidłowo. Może to prowadzić do takich schorzeń, jak przewlekłe migreny, fibromialgia, zespół jelita drażliwego (IBS) i inne przewlekłe schorzenia, które wydają się nie mieć łatwo rozpoznawalnej przyczyny.

Nieprawidłowa komunikacja między endokannabinoidami często powoduje:

    silny ból Zaburzenia trawienia Chroniczne zmęczenie Zaburzenia nastroju

Każde z tych zaburzeń jest często współwystępujące (lub występuje razem), a za ich przyczynę uważa się nieprawidłowości w układzie endokannabinoidowym.

Migreny

Endokannabinoidy, takie jak kannabidiol (CBD), wchodzą w interakcje z innymi neuroprzekaźnikami, takimi jak serotonina. Badania wykazały, że w migrenach często dochodzi do nadmiaru serotoniny w mózgu. Serotonina znajduje się w dużych ilościach w czerwonych krwinkach, gdzie endokannabinoidy decydują o tym, jaka jej ilość jest uwalniana do mózgu. Gdy brakuje endokannabinoidów, do mózgu uwalniana jest zbyt duża ilość serotoniny, co powoduje migreny. Ponieważ endokannabinoidy pomagają regulować ból, a w organizmie jest ich za mało, ból nasila się, gdy poziom serotoniny w mózgu przekracza odpowiednie granice.

Fibromialgia

Chociaż uważa się, że endokannabinoidy, takie jak tetrahydrokannabinol, i serotonina są również częścią przyczyny fibromialgii, to w rzeczywistości za przyczynę uważa się brak wystarczającej ilości serotoniny. W tym przypadku, ponieważ serotonina nie jest obecna, endokannabinoidy nie otrzymują informacji, że muszą ją uwolnić, aby zmniejszyć ból. Fibromialgia powstaje, gdy receptory bólowe nasilają ból do poziomu przekraczającego to, co powinien on normalnie osiągnąć. Uważa się, że ból odczuwany przez osoby cierpiące na fibromialgię jest dwukrotnie większy niż u osób bez tego schorzenia.

IBS

Kolejnym związkiem pomiędzy serotoniną a endokannabinoidami jest zespół jelita drażliwego. W przypadku tego zaburzenia organizm odczuwa wzdęcia, biegunkę i skurcze brzucha. Serotonina powoduje skurcze występujące w układzie pokarmowym. Wykazano, że osoby cierpiące na IBS mają zwiększoną ilość serotoniny, co wskazuje na brak endokannabinoidów, które pomagają ograniczyć uwalnianie serotoniny.

Połączenie

Zarówno serotonina, jak i endokannabinoidy są najbardziej rozpowszechnione w mózgu. Są one związane z podstawowymi reakcjami, takimi jak nastrój, ból, trawienie i stres. Zaburzenia takie jak fibromialgia, migreny i IBS wykazują silne współwystępowanie nie tylko ze sobą nawzajem, ale także z problemami emocjonalnymi, takimi jak lęk, depresja i choroba dwubiegunowa. Do niedawna zaburzenia te były tajemnicą dla naukowców, ponieważ nie potrafili oni ustalić, co decyduje o ilości serotoniny w mózgu. Odkrycie endokannabinoidów i ich powiązanie z poziomem serotoniny daje nam wgląd w możliwość wyleczenia tych tajemniczych zaburzeń.

Potrzeba jeszcze więcej badań, aby w pełni zrozumieć, jaki wpływ na organizm ludzki może mieć niedobór endokannabinoidów i jak najskuteczniej leczyć ten stan za pomocą medycznej marihuany i kannabinoidów, takich jak CBD i THC, ale to pierwsze spostrzeżenie daje nam nadzieję na złagodzenie zaburzeń, które powodują niepełnosprawność milionów osób. Stwierdzono, że medyczna marihuana łagodzi objawy niedoboru endokannabinoidów, w tym takich schorzeń jak migreny, fibromialgia i zespół jelita drażliwego. Jeśli mieszkasz w stanie, w którym obowiązują przepisy dotyczące medycznej marihuany, odwiedź stronę MarijuanaDoctors.com, aby znaleźć lekarza zajmującego się marihuaną "blisko mnie" i porozmawiać o tym, czy marihuana jest dla Ciebie odpowiednim lekiem.

Zobacz również
Zdrowy olej konopny

Marihuana na poprawę pamięci u seniorówPosted by Marihuana Doctors on 11/08/2018 in Zasoby dla osób starszychZaktualizowano 19 grudnia 2018 r. Treść medyczna zweryfikowana...

Dostawy medycznej marihuany w MAPosted by Marijuana Doctors on 04/25/2017 in Medyczna marihuanaZaktualizowano 6 grudnia 2018 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph...

Ustawa o dekryminalizacji marihuany w New HampshirePosted by Marihuana Doctors on 10/03/2017 in Aktualności i aktualizacjeAktualizacja z 6 grudnia 2018 r. Treść medyczna...