28 lutego 2022 Zdrowy olej konopny
Medyczna Marihuana dla Autyzmu: Najnowsze dowody

Medyczna Marihuana dla Autyzmu: Najnowsze dowody

Posted by Marihuana Doctors on 04/13/2019 in Dolegliwości i schorzenia

Zaktualizowano 21 stycznia 2020 roku. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Jedno na 40 dzieci w Stanach Zjednoczonych ma zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD), pokazują najnowsze badania - z szacunków Centrum Kontroli Chorób dotyczących jednego na 59 opublikowanych zaledwie kilka miesięcy temu.

Pojawia się coraz więcej dowodów na to, że medyczna marihuana może być pomocna dla pacjentów z ASD i ich rodzin. Badania sugerują, że marihuana lub poszczególne związki występujące w tej roślinie mogą łagodzić objawy, począwszy od słabego snu i trudności z koncentracją, a skończywszy na napadach szału.

Grupa społeczna MAMMA (Mothers Advocating Medical Marijuana for Autism) od 2014 roku apeluje o lepszy dostęp do całych roślin marihuany medycznej w leczeniu autyzmu. Kolorado przyjęło ustawę zezwalającą na stosowanie medycznej marihuany w leczeniu autyzmu w Światowym Dniu Autyzmu, 2 kwietnia, dołączając do 15 innych stanów i terytoriów USA, które MAMMA uważa za przyjazne autyzmowi.

Lepszy sen i koncentracja dzięki kannabidiwarynie

ASD wpływa na zdolność do interakcji i komunikacji z innymi, i charakteryzuje się powtarzającymi się czynnościami, od kołysania i machania rękami do samookaleczania. Niektóre dzieci z łagodniejszymi zaburzeniami ASD wyrastają na samodzielnych dorosłych, podczas gdy inne są poważnie upośledzone i wymagają całodobowej opieki dla własnego bezpieczeństwa.

Badacze zwrócili uwagę na kannabidiwarynę (CBDV), niepsychoaktywny składnik konopi odkryty po raz pierwszy w 1969 r., który był również badany pod kątem leczenia epilepsji, jako potencjalną terapię autyzmu. Ostatnie badania przeprowadzone przez izraelskich naukowców na podstawie "prawdziwych doświadczeń życiowych" wykazały, że CBDV poprawia sen, jakość życia i inne objawy u dzieci z ASD. Ogólnie rzecz biorąc, autorzy stwierdzili, że ponad 80% rodziców zgłosiło "znaczącą lub umiarkowaną poprawę w globalnej ocenie dziecka".

Najczęstszym efektem ubocznym był niepokój u niektórych uczestników badania, ale CBDV poprawiła również sen i koncentrację. Na początku badania mniej niż 4% uczestników zgłaszało dobry sen i żaden nie zgłaszał dobrej koncentracji, ale w trakcie leczenia 25% uczestników badania dobrze spało, a 14% miało lepszą koncentrację.

Pierwsze w historii badanie kliniczne CBDV w autyzmie

Badanie izraelskie miało charakter obserwacyjny, więc jego wyniki mają mniejszą wagę naukową niż badania testujące interwencję lub leczenie poprzez porównanie z placebo. Nowe badanie, które rozpocznie się w czerwcu tego roku, finansowane z grantu Departamentu Obrony w wysokości 1,3 miliona dolarów, może pomóc w uzyskaniu jaśniejszych odpowiedzi na temat korzyści płynących z CBDV w ASD.

Eric Hollander, profesor psychiatrii i nauk behawioralnych w Montefiore Medical Center w Nowym Jorku, kieruje badaniem, w którym 100 dzieci w wieku od pięciu do 18 lat będzie otrzymywać CBDV lub placebo dwa razy dziennie przez 12 tygodni. GW Pharmaceuticals, brytyjska firma zajmująca się opracowywaniem leków na bazie konopi, również wspiera badania.

Badanie będzie przede wszystkim oceniać CBDV pod kątem drażliwości, częstego objawu ASD, a także przyjrzy się jego wpływowi na powtarzające się zachowania, wycofanie społeczne i jakość życia.

"Problemy behawioralne związane z ASD mogą stanowić znaczne obciążenie dla dzieci i ich rodzin" - zauważa dr Hollander w komunikacie prasowym wydanym przez Montefiore. "Istnieje niewiele dostępnych leków do leczenia ASD, a obecne opcje leczenia mają znaczące skutki uboczne. Mamy nadzieję, że CBDV okaże się skuteczną metodą radzenia sobie z destrukcyjnymi i impulsywnymi zachowaniami u pacjentów z ASD, jednocześnie celując w mechanizmy w mózgu, które powodują te zachowania."

O autorce

Rosemary Black pisała na temat żywności, zdrowia i dobrego samopoczucia dla Parade, Everyday Health, Quality Health, Practical Pain Management, On Track Diabetes, Endocrine Web i MDLinx. Jest również autorką sześciu książek kucharskich i matką siedmiorga dzieci.

Zobacz również
Zdrowy olej konopny

Marihuana na poprawę pamięci u seniorówPosted by Marihuana Doctors on 11/08/2018 in Zasoby dla osób starszychZaktualizowano 19 grudnia 2018 r. Treść medyczna zweryfikowana...

Dostawy medycznej marihuany w MAPosted by Marijuana Doctors on 04/25/2017 in Medyczna marihuanaZaktualizowano 6 grudnia 2018 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph...

Jak stwierdzić, czy masz niedobór endokannabinoidów?Posted by Marihuana Doctors on 10/10/2016 in Medyczna marihuanaZaktualizowano 20 grudnia 2018 r. Treść medyczna...