5 kwietnia 2022 Zdrowy olej konopny
Jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać gniciu pąków na roślinach marihuany?

Jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać gniciu pąków na roślinach marihuany

Posted by Marijuana Doctors on 04/18/2017 in Uprawa

Aktualizacja 31 stycznia 2019. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Jeśli zajmujesz się uprawą medycznej marihuany, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w pewnym momencie miałeś do czynienia z gniciem pąków. Zgnilizna pąków to jedna z najpaskudniejszych chorób, jakie mogą zaatakować rośliny. Jest to grzyb, który atakuje roślinę, a następnie szybko rozprzestrzenia się na buds, niszcząc wszystko na swojej drodze. Jest tak szkodliwy dla waszych roślin, że może zniszczyć całe zbiory w ciągu jednej nocy.

W rzeczywistości jest to najgorszy koszmar każdego hodowcy. Do Ciebie należy zrobienie wszystkiego, co w Twojej mocy, aby chronić swoje cenne zioło.

W związku z tym postaramy się odpowiedzieć na cztery najbardziej podstawowe pytania dotyczące gnicia pąków. A więc do dzieła.

Co to jest zgnilizna pąków?

Zgnilizna pąków to choroba grzybowa, która rozwija się w chłodnych i wilgotnych pomieszczeniach. Nie zależy ona od lokalizacji i może zaatakować wszystkie rośliny marihuany, w tym nasiona znajdujące się w glebie i rośliny, które dopiero co wyrosły z ziemi.

Grzyb, który wywołuje szarą pleśń lub zgniliznę pąków, nazywa się Botrytis cinerea. Grzyb ten atakuje pąki od środka. Dlatego jest tak trudny do opanowania. Gdy na roślinie marihuany pojawi się grzyb, cały pąk jest już stracony.

Marihuana nie jest jedyną rośliną dotkniętą zgnilizną pąków. Zaatakowane mogą być także truskawki i piwonie. Szara pleśń dociera do tych roślin w każdej chwili, ponieważ jest przenoszona z jednego miejsca na drugie za pośrednictwem zarodników, które przemieszczają się przez wiatr i wodę.

Jednak rośliny ulegają gniciu pąków tylko wtedy, gdy zetkną się z pylistymi szarymi zarodnikami. Oznacza to, że aby zarodniki mogły dostać się do roślin, musi powstać rana lub rozdarcie w tkance zewnętrznej. Może się wydawać, że można temu zapobiec. Jednak prawie niemożliwe jest upewnienie się, że rośliny nie mają pęknięć, przez które mogłaby dostać się pleśń. Nawet gąsienice i robaki mogą tworzyć dziury, przez które szara pleśń może zaatakować rośliny.

Jak wykryć zgniliznę pąków?

Rozpoznanie zgnilizny pąków jest dość łatwe. Istnieje kilka objawów, które mogą pomóc w rozpoznaniu oznak szarej pleśni, zanim wymknie się ona spod kontroli.

Zazwyczaj infekcja zgnilizną pąków jest zauważalna tylko w określonych częściach. Czasami porażone są tylko największe i najtłustsze pąki, innym razem plamy można znaleźć na całej roślinie. Można też zauważyć obszary, na których liście, pąki i słupki ciemnieją lub zasychają, w przeciwieństwie do reszty rośliny.

Porażone miejsca są zwykle widoczne i łatwo przyciągają uwagę. Nawet jeśli nie wiesz, co to jest zgnilizna pąków, instynktownie będziesz wiedział, że coś jest nie tak, ponieważ plamy nie wyglądają jak w innych częściach rośliny.

Oprócz przebarwień można zauważyć pleśń na zewnętrznej stronie pąków. Jest to często pierwsze stadium i oznacza, że rośliny wymagają natychmiastowego leczenia. W przypadku zaawansowanej szarej pleśni pąk łatwo się rozdziela, odsłaniając wnętrze, które jest zwykle szare lub brązowe i prawdopodobnie spleśniałe.

W zależności od stadium rozwoju choroby zgniły pąk może być biały i puszysty lub ciemnobrązowy i szary. Czasami jest fioletowy. Dobra wiadomość jest taka, że zgnilizną pąków można się zająć, zanim staną się brązowe i szare. Rzadko zdarza się, aby zgniliznę pąków zauważyć w ostatnim stadium. Gdy tylko zauważysz dziwne zmiany w pąkach, prawdopodobnie uda się uratować roślinę.

Jak leczyć zgniliznę pąków?

Jeśli na waszych roślinach pojawiła się zgnilizna pąków, jeszcze nie wszystko stracone, przynajmniej nie teraz. Jeśli zauważysz wyraźnie chorą roślinę, usuń ją w całości i zniszcz. To samo należy zrobić z każdą rośliną, która wykazuje oznaki porażenia. Następnie zbierz je wszystkie i włóż do plastikowej torby. Na koniec szczelnie zamknąć torbę i wyrzucić.

Inną metodą powszechnie stosowaną w zwalczaniu szarej pleśni jest zastosowanie preparatu Bordeaux, który jest mieszaniną lnu gaszonego i siarczanu miedzi. Większość hodowców medycznej marihuany stosuje tę mieszankę, aby utrzymać szarą pleśń na dystans. Najlepiej sprawdza się ona, gdy rośliny są spryskiwane co tydzień, a nawet co dziesięć dni.

Jednak nigdy nie jest dobrym pomysłem spryskiwanie zaatakowanych buds, gdy marihuana jest w fazie kwitnienia. Nie zniszczysz całkowicie zgnilizny buds, a ponadto zepsujesz smak, zapach i wygląd buds, przez co cała twoja ciężka praca pójdzie na marne. Fungicydy są w porządku tylko wtedy, gdy roślina jest w fazie wegetatywnej.

Jak zapobiegać gniciu buds?

Teraz już pewnie rozumiecie, jak ważne jest zapobieganie gniciu buds na waszych roślinach. Istnieją pewne kroki, które możecie podjąć, aby zapobiec pojawieniu się szarej pleśni. Oznacza to zapewnienie roślinom ciepłego, suchego środowiska z odpowiednią wentylacją oraz podjęcie kroków w celu wyeliminowania niepożądanego ryzyka gnicia pąków. Wypróbujcie te wskazówki:

    Ogólnie rzecz biorąc, temperatura otoczenia uprawy powinna być zawsze wyższa niż 70 stopni Fahrenheita. Z kolei wilgotność powinna być niższa niż 50%. Nie popełniajcie błędu, dopuszczając do zbyt dużej wilgotności, do tego stopnia, że rośliny są wyraźnie mokre. Sprzyja to gniciu pąków.
    Kolejnym środkiem zapobiegawczym, któremu należy poświęcić uwagę, jest wentylacja. Utrzymywanie ruchu powietrza w pomieszczeniu, w którym odbywa się uprawa, może zdziałać cuda, jeśli chodzi o utrzymanie roślin w suchości i zdrowiu. Szara pleśń rozwija się w chłodnym i wilgotnym środowisku. Usunięcie tych elementów to najlepszy sposób na zmniejszenie ryzyka porażenia. Oczywiście, sztuczka polega na tym, aby powietrze dotykało każdego fragmentu rośliny, a nie tylko jej wierzchołków.
    Innym, bardziej aktywnym sposobem zapobiegania rozwojowi szarej pleśni jest spryskiwanie roślin olejem sezamowym lub olejem neem. W ten sposób powstaje druga linia obrony w stosunku do standardowych środków zapobiegawczych, które pozwalają utrzymać szarą pleśń pod kontrolą.
    Można też podjąć inne kroki, o których być może nie pomyśleliśmy, takie jak zmiana obuwia przed wejściem do pomieszczenia, w którym rosną rośliny, lub trzymanie zwierząt domowych z dala od roślin. To znacznie ograniczy możliwość rozprzestrzeniania się zarodników. Możecie także odkażać wszystkie narzędzia, których używacie do uprawy roślin, za każdym razem, gdy ich używacie.

Oczywiście, hodowcy uprawiający rośliny na wolnym powietrzu nie mają łatwo. Nie mają możliwości kontrolowania środowiska ani zabezpieczenia swoich roślin przed kontaktem z szarymi zarodnikami. Jeśli jesteś hodowcą outdoorowym, miejmy nadzieję, że dobrze zacząłeś, wybierając odmianę marihuany, która dobrze rośnie w twoim klimacie. Jedną z takich odmian może być taka, która wchodzi w fazę kwitnienia tuż przed porą deszczową, co oznacza, że ma krótszą żywotność niż przeciętne rośliny marihuany.

Czy masz jakieś pytania? Zapraszamy do kontaktu z nami na MarijuanaDoctors.com, a my z przyjemnością na nie odpowiemy. Oczywiście zawsze możesz skontaktować się z najbliższym Ci lekarzem, przeszukując nasz katalog lekarzy zajmujących się marihuaną.

Zobacz również
Zdrowy olej konopny

Marihuana na poprawę pamięci u seniorówPosted by Marihuana Doctors on 11/08/2018 in Zasoby dla osób starszychZaktualizowano 19 grudnia 2018 r. Treść medyczna zweryfikowana...

Dostawy medycznej marihuany w MAPosted by Marijuana Doctors on 04/25/2017 in Medyczna marihuanaZaktualizowano 6 grudnia 2018 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph...

Jak stwierdzić, czy masz niedobór endokannabinoidów?Posted by Marihuana Doctors on 10/10/2016 in Medyczna marihuanaZaktualizowano 20 grudnia 2018 r. Treść medyczna...