25 stycznia 2022 Zdrowy olej konopny
Weto HB 3228 jest ciosem dla przedsiębiorców zajmujących się medyczną marihuaną w Oklahomie

Veto HB 3228 jest ciosem dla przedsiębiorców z Oklahomy zajmujących się medyczną marihuaną

Posted by Lori Ann Reese on 07/09/2020 in Medyczna marihuana

Treść medyczna sprawdzona przez dr Josepha Rosado, MD, M.B.A, Głównego Lekarza

Oklahoma przyciągnęła nowych mieszkańców i przedsiębiorców chętnych do stworzenia możliwości w ramach nowej branży medycznej marihuany w tym stanie. Oklahoma ma jedne z najbardziej przyjaznych inwestycjom polityk i rozsądnych wymagań dla właścicieli firm, aby zostać zarejestrowanym jako hodowcy, przetwórcy lub dyspensariusze medycznej marihuany.

W 2018 r. nastąpił "zielony pośpiech" po tym, jak Oklahoma zalegalizowała medyczną marihuanę. Potencjalni właściciele firm byli zobowiązani do wniesienia opłaty, dostarczenia czystego wyciągu z rejestru karnego i wykazania zamieszkania w stanie przez okres dwóch kolejnych lat. Do rozpoczęcia aplikacji o licencję biznesową wymagany był jednostronicowy formularz.

Przedsiębiorcy, którzy próbowali ubiegać się o licencję na biznes związany z medyczną marihuaną w innych stanach - z bardziej restrykcyjnymi ograniczeniami prawnymi - zmienili kierunek i udali się do Oklahomy, aby ustanowić wymaganą rezydencję. Przyjazne dla biznesu przepisy nowego programu medycznej marihuany w Oklahomie ułatwiły przedsiębiorcom relokację i rozpoczęcie nowego przedsięwzięcia na rynku o wysokim popycie ze strony pacjentów. Ostatnim przypadkiem zagarnięcia ziemi i masowego napływu przedsiębiorców i mieszkańców do Oklahomy na taką skalę było "Oklahoma Land Rush" z 1907 roku.

Jak ustawy Oklahomy HB 2612 i HB 3228 wpłynęły na nowych przedsiębiorców zajmujących się medyczną marihuaną

Kiedy HB 2612 został uchwalony w sierpniu 2019 r., położył hamulce na przedsiębiorcach, którzy byli w trakcie procesu uzyskiwania licencji na biznes marihuany w Oklahomie. The House Bill uniemożliwił odnowienie licencji dla właścicieli firm, którzy zamieszkiwali w stanie przez krótki okres czasu.

Nowy "Unity Bill" zmienił definicję regulacyjną "rezydenta" Oklahomy dla komercyjnego licencjonowania medycznej marihuany. Nowym przepisem ustanowionym przez HB 2612 (2019) był wymóg pięcioletniej rezydencji. To oznaczało kłopoty dla właścicieli firm nierezydentów, którzy przeprowadzili się do Oklahomy, aby ustanowić poprzedni dwuletni wymóg rezydencji.

Nowy HB 2612 wprowadził również obowiązek, aby wszystkie biznesy związane z konopiami indyjskimi znajdowały się w odległości co najmniej 1000 stóp od każdej szkoły lub przedszkola. Dodatkowo, nowi lub powracający mieszkańcy, którzy są właścicielami biznesów związanych z konopiami indyjskimi, musieliby udowodnić, że mieszkali w Oklahomie przez minimum pięć (5) lat w ciągu ostatnich 25 lat.

To spowodowało efekt fali dla nierodzimych mieszkańców. Po pierwsze, właściciele firm, którzy byli bliscy spełnienia wymogu dwuletniej rezydencji przed uzyskaniem licencji na prowadzenie działalności, musieli uzyskać dodatkowe 3 lata rezydencji, aby móc ubiegać się o licencję.

Drugi wpływ był odczuwalny przez właścicieli firm zajmujących się medyczną marihuaną, którzy już posiadali licencję i musieli odnowić pozwolenia w Oklahomie. Nawet poprzedni posiadacze licencji nie byli zwolnieni z nowego wymogu pięcioletniego pobytu, co oznaczało, że ci właściciele firm mogliby zostać pozbawieni swoich licencji.

Oklahoma HB 3228 miała na celu zmianę HB 2612 i wykluczenie właścicieli firm z branży medycznej marihuany, którzy posiadali już licencję przed zmianą czasu trwania wymagań dotyczących miejsca zamieszkania. Jednak Gov. Stitt zawetował HB 3228 w dniu 21 maja 2020 r.

Właściciele firm z branży konopi indyjskich podejmują działania prawne

Gdyby ustawa HB 3228 została uchwalona w maju 2020 r., zmiany chroniłyby wcześniej licencjonowanych właścicieli firm zajmujących się medyczną marihuaną i izolowałyby ich od nowych dyskwalifikujących ograniczeń przewidzianych w HB 2612. Liczba dyspensariuszy, hodowców, przetwórców i producentów, którzy mogą teraz zostać zdyskwalifikowani, może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy właścicieli firm zajmujących się medyczną marihuaną w Oklahomie.

Pozew został złożony przeciwko Oklahoma Medical Marijuana Authority (OMMA) przez adwokata Rona Durbina, który był jednym z prawodawców, którzy pomogli napisać ustawę zmieniającą HB 3228. Durbin reprezentuje kilku właścicieli firm zajmujących się medyczną marihuaną, którym odmówiono licencji na prowadzenie działalności lub odmówiono odnowienia licencji z powodu zmian dotyczących zamieszkania w HB 2612. W pozwie zwrócono się również do OMMA o odnowienie wszystkich licencji, które zostały odrzucone w wyniku zmian regulacyjnych HB 2612.

Wielu właścicieli firm zajmujących się medyczną marihuaną, którzy zainwestowali w zakup ziemi, nieruchomości komercyjnych, sprzętu do ekstrakcji i przetwarzania, opakowań i innych kosztów początkowych, może być zmuszonych do zamknięcia swoich firm na kolejne 2-3 lata, dopóki nie spełnią nowych wymogów dotyczących miejsca zamieszkania. Dla niektórych hodowców medycznej marihuany lub dyspensariuszy może to oznaczać bankructwo.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany na stronie NONDOC.

Zobacz również
Zdrowy olej konopny

Marihuana na poprawę pamięci u seniorówPosted by Marihuana Doctors on 11/08/2018 in Zasoby dla osób starszychZaktualizowano 19 grudnia 2018 r. Treść medyczna zweryfikowana...

Dostawy medycznej marihuany w MAPosted by Marijuana Doctors on 04/25/2017 in Medyczna marihuanaZaktualizowano 6 grudnia 2018 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph...

Jak stwierdzić, czy masz niedobór endokannabinoidów?Posted by Marihuana Doctors on 10/10/2016 in Medyczna marihuanaZaktualizowano 20 grudnia 2018 r. Treść medyczna...