9 maja 2022 Zdrowy olej konopny
Marihuana na poprawę pamięci u seniorów

Marihuana na poprawę pamięci u seniorów

Posted by Marihuana Doctors on 11/08/2018 in Zasoby dla osób starszych

Zaktualizowano 19 grudnia 2018 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

W MarijuanaDoctors.com lubimy dyskutować na temat wykorzystania medycznej marihuany w celu pomocy starszym pacjentom. Osoby starsze mają wyjątkowe potrzeby, które marihuana może zaspokoić przy niewielkich wadach. Wiemy już, że marihuana może złagodzić wiele dolegliwości i objawów. Jednak badania wskazują, że może ona przynieść jeszcze więcej korzyści osobom starszym. Naukowcy odkryli, że kannabinoid THC może odwrócić wpływ starzenia się na pamięć. Dowody te mogą pomóc nam zrozumieć, jak wykorzystać medyczną marihuanę do poprawy pamięci u osób starszych.

Kontekst i cele

Andreas Zimmer, psycholog molekularny z Niemiec, ma duże doświadczenie w badaniach nad kannabinoidami. Roślina konopi zawiera ponad 85 takich związków, a każdy z nich ma coś do zaoferowania dla naszego zdrowia. Wszelkie badania nad kannabinoidami mają szeroki wpływ na badania nad marihuaną. Eksperci w swoich badaniach analizują głównie tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD), dwa najbardziej znane kannabinoidy. Zimmer wykorzystał swoje wcześniejsze doświadczenie w badaniach nad kannabinoidami, aby poprowadzić to badanie wraz z wieloma innymi naukowcami.

Zimmer współpracował z kolegami z Uniwersytetu w Bonn i naukowcami z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. W tym badaniu zamierzali oni wykorzystać wcześniejsze badania Zimmera nad układem endokannabinoidowym (ECS), który wytwarza i wykorzystuje kannabinoidy do wywoływania funkcji organizmu. Poprzednie badania Zimmera sugerowały, że aktywność ECS spada wraz z wiekiem. Czy te wyniki mogą oznaczać, że zwiększenie aktywności ECS odwraca proces pogarszania się stanu mózgu? Zimmer i jego zespół chcieli znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Metody badawcze

Do badań wykorzystano młode (2 miesiące), dojrzałe (12 miesięcy) i starsze (18 miesięcy) myszy. Myszy z grupy testowej otrzymały implant, który powoli uwalniał THC do ich organizmu. Leczenie trwało 28 dni, po czym nastąpił kilkudniowy okres "wypłukiwania". W tym okresie myszy nie otrzymywały niczego.

Każda grupa myszy po otrzymaniu THC lub placebo uczestniczyła w testach behawioralnych pamięci i uczenia się. Jedno z ćwiczeń polegało na rozpoznawaniu innych myszy, z którymi badacze zetknęli się przed podaniem dawki. Badani wykonywali również zadanie polegające na szukaniu bezpiecznej platformy w basenie z wodą. Podczas tych testów badacze mierzyli, ile czasu zajmuje im powrót na platformę i rejestrowali reakcje myszy na inne myszy i przedmioty.

Wyniki badania

Ponieważ starsze myszy nie przeszły przez wszystkie ćwiczenia, zespół badawczy uzyskał najwięcej wyników w grupie dojrzałej. Podczas gdy młode myszy miały osłabioną pamięć po zażyciu THC, u dojrzałych myszy pamięć uległa poprawie. W rzeczywistości ich wyniki były niemal identyczne jak u młodych myszy. Dlaczego? Ponieważ miały młodo wyglądające mózgi.

Kiedy zespół przyjrzał się mózgom myszy osiągających najlepsze wyniki, odkrył struktury komórkowe, które wyglądały młodo. W hipokampie każdej myszy, której podawano THC, wyrosły dodatkowe kolce synaptyczne. Białka te pozwalają neuronom komunikować się ze sobą, więc więcej kolców synaptycznych oznacza większą aktywność mózgu. THC aktywowało również geny, które wspierają neurony, i dezaktywowało geny, które wyrażają śmierć komórek. Dzięki procesowi zwanemu modyfikacją histonów, THC przepisało ich genetykę.

Badacze potwierdzili to zjawisko, stosując proces eliminacji. Powtórzyli próby z nową grupą dojrzałych myszy. Tym razem jednak podali myszom lek, który blokuje modyfikacje histonów. Kiedy myszy wykonywały ćwiczenia pamięciowe, nie odnotowano u nich poprawy wyników. Po sprawdzeniu modyfikacji histonów, zespół zahamował u myszy receptory CB1. Receptory te wykorzystują THC do zmiany naszego ciała. Gdy myszy nie miały receptorów CB1, nie odnotowano u nich również poprawy związanej z THC.

Po dokonaniu tych powiązań zespół badawczy doszedł do wniosku, że przywrócenie sygnałów CB1 może pomóc w leczeniu problemów poznawczych związanych z wiekiem. Jak podaje Scientific American, zespół planuje w przyszłości jeszcze bardziej rozwinąć te wyniki. Zimmer i jego współpracownicy zbadają wpływ THC na starszych dorosłych z zaburzeniami funkcji poznawczych.

Jak należy interpretować te wyniki?

Wyniki te są bardzo obiecujące dla przyszłych badań nad THC i starzejącym się mózgiem. Należy jednak pamiętać, że stanowią one jedynie pierwszy krok na długiej drodze. Nie możemy jeszcze wyciągać wniosków na temat wpływu THC na ludzkie mózgi. Chociaż badanie miało dobrze opracowany plan, nie można było uniknąć faktu, że badani nie byli ludźmi. Myszy i inne zwierzęta testowe dają nam punkt wyjścia, dzięki któremu możemy określić, co możemy bezpiecznie testować na ludziach. Biorąc pod uwagę, że badanie to doprowadziło do badań z udziałem ludzi, można powiedzieć, że odnieśli sukces. Jednak nie możemy jeszcze zastosować tych wyników do ludzi.

Najważniejsze wnioski

Jak pokazuje wiele badań związanych z medyczną marihuaną, wyniki te dowodzą, że potrzebujemy więcej badań. Ze względu na piętno, jakim na całym świecie otaczana jest marihuana, nie mamy zbyt wielu danych na temat jej zdrowotnych zastosowań. Na szczęście badania, o których mowa w tym wpisie, zostały przeprowadzone w Niemczech, a nie w Stanach Zjednoczonych. W Ameryce naukowcy nie mogą prowadzić wielu badań nad marihuaną ze względu na klasyfikację narkotyków. Tymczasem zespół Zimmera ma już fundusze na obserwacje THC w ludzkich mózgach. Badania te mogą doprowadzić do przełomu w leczeniu zaburzeń funkcji poznawczych.

Jeśli okaże się, że THC może odwrócić oznaki starzenia się, będziemy o krok dalej w kierunku stworzenia leku na takie choroby jak demencja. Chociaż utrata pamięci jest tylko jednym z objawów tych chorób, jej odwrócenie to dobry początek. Co więcej, takie leczenie poprawiłoby jakość życia osób starszych z niewielkimi zanikami pamięci. Jeśli zespół Zimmera niczego nie znajdzie, mamy więcej danych na temat medycznej marihuany. Robimy postępy niezależnie od tego, co się stanie.

Dowiedz się więcej o badaniach nad medyczną marihuaną

Czy ten wpis sprawił, że chcesz dowiedzieć się więcej o badaniach nad medyczną marihuaną? Mamy dla Ciebie jeszcze więcej wiedzy. Nasze studia przypadków obejmują najbardziej znaczące badania nad medyczną marihuaną w odniesieniu do wielu schorzeń. Aby kontynuować naukę na temat leków na bazie marihuany i zaburzeń funkcji poznawczych, sprawdź nasze studia przypadków choroby Alzheimera.

MarijuanaDoctors.com pomoże Ci również poznać Twoje własne objawy związane z pamięcią. Jeśli chcesz uzyskać spersonalizowaną poradę na temat marihuany leczniczej, odwiedź lekarza zajmującego się marihuaną już dziś.

Zobacz również
Zdrowy olej konopny

Dostawy medycznej marihuany w MAPosted by Marijuana Doctors on 04/25/2017 in Medyczna marihuanaZaktualizowano 6 grudnia 2018 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph...

Jak stwierdzić, czy masz niedobór endokannabinoidów?Posted by Marihuana Doctors on 10/10/2016 in Medyczna marihuanaZaktualizowano 20 grudnia 2018 r. Treść medyczna...

Ustawa o dekryminalizacji marihuany w New HampshirePosted by Marihuana Doctors on 10/03/2017 in Aktualności i aktualizacjeAktualizacja z 6 grudnia 2018 r. Treść medyczna...