12 stycznia 2022 Zdrowy olej konopny
Do czego używa się konopi? Odżywianie, korzyści i historia

Do czego używa się konopi? Odżywianie, korzyści i historia

Posted by Marihuana Doctors on 01/02/2019 in Infografiki

Zaktualizowano 16 sierpnia 2020 r. Zawartość medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Konopie mają długą historię w całej cywilizacji, ale ich nielegalność w Stanach Zjednoczonych i skojarzenie z marihuaną doprowadziło wielu do zastanowienia się, do czego używane są konopie i dlaczego są nielegalne?

Co to są konopie?

Jako odnawialne źródło surowców, konopie są wykorzystywane w tysiącach produktów, od zdrowej żywności i holistycznej pielęgnacji ciała, po papier, tekstylia i liny. W rzeczywistości, konopie są znane od tysięcy lat - ich najwcześniejsze udokumentowane zastosowanie datuje się na około 8000 lat p.n.e. O co więc chodzi z tym całym niepokojem o to, czym konopie różnią się od marihuany, którą spożywamy w celach leczniczych i rekreacyjnych?

Dziś zajmiemy się konopiami 101. Nasz szczegółowy przewodnik powinien pozwolić ci lepiej zrozumieć wszechstronność tego materiału, jego bogatą historię, korzyści dla środowiska i znaczenie jako uprawy pieniężnej.

Przejdź do pełnej infografiki

Konopie a marihuana: Wyjaśnienie różnic

Panuje powszechne błędne przekonanie, że konopie i marihuana to jedno i to samo. Chociaż prawdą jest, że obie rośliny pochodzą z tej samej rodziny konopi, są one genetycznie różne. Poza tym, że mają inny skład chemiczny, różnią się także sposobem użycia i uprawą. Aby lepiej zrozumieć pojęcie konopi i marihuany, ważne jest, aby najpierw zrozumieć, co oznacza termin "konopie".

Cannabis (rodzina roślin) jest powszechnie używana jako ogólny termin do opisania zarówno konopi, jak i marihuany. Jest to główny powód, dla którego większość ludzi myli te dwie rośliny. Konopie odnoszą się do przemysłowej, nie-narkotykowej odmiany, która jest uprawiana ze względu na włókno, płody i nasiona. Zawierają one wszystkie odmiany gatunku Cannabis, które zawierają znikome ilości THC - składnika chemicznego, który powoduje, że jesteś "na haju". Przyjrzyjmy się bliżej, czym różnią się te rośliny.

Konopie

  Zawierają maksymalnie 0,3% THC. Niepsychoaktywna Przystosowują się i są uprawiane w większości klimatów Wykorzystywane do produkcji różnych produktów, takich jak odżywki i suplementy zdrowotne, tekstylia, liny i materiały budowlane

Marihuana

  Zawiera od 5 do 35% THC Psychoaktywna Uprawiana w starannie kontrolowanym środowisku Używana do celów rekreacyjnych i leczniczych

Do czego wykorzystywane są konopie?

Konopie mają wiele zastosowań, ale aby w pełni zrozumieć ich potencjał, należy najpierw przyjrzeć się anatomii rośliny konopi. Najczęściej używane części rośliny konopi można podzielić na dwie kategorie: nasiona i łodygi.

Nasiona konopi

Nasiona konopi lub "orzechy konopne" są zamknięte w zewnętrznej łusce zwanej "ciastem". Nasiona konopi są jedną z najważniejszych części rośliny. Nie tylko w ten sposób roślina się rozmnaża, ale nasiona oferują niesamowite wartości odżywcze i korzyści holistyczne.

  Orzech - miękkie wnętrze nasiona Ciasto - zewnętrzna łuska lub osłonka

Orzech jest najczęściej wykorzystywany do produkcji oleju z nasion konopi i mleka konopnego, które są stosowane w różnych produktach do pielęgnacji skóry i produktach spożywczych. Choć na pierwszy rzut oka ciasto wydaje się bezużyteczne, w rzeczywistości jest bardzo cennym składnikiem wykorzystywanym do tworzenia takich produktów jak karma dla zwierząt, mąka bezglutenowa i białko w proszku.

Łodygi konopi

Jeśli myślałeś, że nasiona konopi mają szeroką gamę zastosowań, będziesz zaskoczony łodygą konopi. Podobnie jak nasiona, łodyga rośliny konopi jest podzielona na dwie części:

  Bast fiber - zewnętrzna część łodygi Łodyga - zdrewniały rdzeń łodygi.

Włókno łykowe jest znane większości ludzi, ponieważ wykorzystuje się je do produkcji tekstyliów, papieru, lin i siatek. Płotka jest częściej wykorzystywana jako izolacja, materiał budowlany, podściółka dla zwierząt oraz gips.

Materiały budowlane nie są jedynym popularnym produktem pochodzącym z łodyg konopi. Kiedy Henry Ford zaprezentował swój plastikowy samochód w latach 40. ubiegłego wieku, dał światu wyobrażenie o możliwościach konopi. Wytrzymałe panele samochodu zostały wykonane według receptury, w której 70 procent włókien celulozowych pochodziło ze słomy pszennej, konopi i sizalu. Niedawno, niejaki Bruce Michael Dietzen był pomysłodawcą tego, co nazwał "zieloną maszyną" - pojazdu, w którym do budowy nadwozia użyto około 100 funtów plecionych konopi. A ponieważ nadwozie jest co najmniej 10 razy bardziej odporne na wgniecenia niż stal, samochód nie wymagałby tak wielu napraw po wypadku.

Teraz, gdy rozumiesz już anatomię rośliny konopi, przyjrzyjmy się roli, jaką konopie odgrywają w żywieniu.

Korzyści z konopi dla odżywiania

Konopie stały się szalenie popularnym suplementem na rynkach zdrowia, odżywiania i urody. Często nazywane sercami konopi, nasiona konopi są wyjątkowo pożywne. Mają delikatny, orzechowy smak i są bogate w zdrowe tłuszcze, białko i różne minerały. Olej konopny, pozyskiwany z nasion konopi, jest bardzo korzystnym suplementem stosowanym w wielu produktach do pielęgnacji skóry.

Odżywianie

  Białko pochodzenia roślinnego-Dietetyczne białko może pochodzić z wielu różnych źródeł. Jednak dla wegan i wegetarian serwatka i inne produkty białkowe pochodzenia zwierzęcego nie wchodzą w grę. Konopie są doskonałym źródłem białka pochodzenia roślinnego. Średnia 30-gramowa porcja białka konopnego w proszku zawiera około 120 kalorii i 15-20 gramów białka, w zależności od marki. Zwalcza poziom złego cholesterolu i skrzepy krwi - nasiona konopi mogą pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca. Zawierają one duże ilości aminokwasu argininy, który wytwarza tlenek azotu w organizmie. Tlenek azotu jest cząsteczką gazu, która pomaga naczyniom krwionośnym rozszerzać się i rozluźniać, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi i zmniejszenia ryzyka chorób serca. Niektóre badania wykazują, że nasiona konopi mogą ograniczać wchłanianie cholesterolu pokarmowego, co może nieznacznie obniżyć ogólny poziom cholesterolu. Oferuje wszystkie 10 niezbędnych aminokwasów - Istnieje osiem aminokwasów, których organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć, a dwóch kolejnych nie jest w stanie wytworzyć w wystarczającej ilości. Konopie oferują wszystkie 10 niezbędnych aminokwasów w swoich nasionach. Ma również podobny profil aminokwasowy do białka sojowego i białka jaja, dlatego jest uważana za białko wysokiej jakości. Bogate w kwas gamma-linolenowy - Ta właściwość została powiązana z redukcją stanów zapalnych, co może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Błonnik - nasiona konopi mogą wspomóc trawienie dzięki błonnikowi, który jest niezbędny dla układu trawiennego Twojego organizmu. Nasiona konopi są dobrym źródłem zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego błonnika, którego zawartość wynosi około 17 gramów na porcję.

Witaminy i minerały

  Naturalnie zrównoważony stosunek niezbędnych kwasów tłuszczowych - nasiona konopi zawierają ponad 30 procent tłuszczu. Są one wyjątkowo bogate w dwa niezbędne kwasy tłuszczowe, kwas linolowy (omega-6) i kwas alfa-linolenowy (omega-3). Nasiona konopi są bogatym źródłem witaminy E i minerałów, takich jak fosfor, potas, sód, magnez, siarka, wapń, żelazo i cynk.

Pielęgnacja skóry

  Umiarkowana produkcja oleju - olej konopny jest dobry dla wielu rodzajów skóry, w tym dla skóry trądzikowej, ponieważ pomaga nawilżać skórę bez zatykania porów. Może być również stosowany w celu regulacji produkcji oleju, zapewniając jednocześnie optymalne nawilżenie. Nawilża i łagodzi stany zapalne - silne działanie przeciwzapalne kwasów tłuszczowych omega-6 i GLA, występujących w konopiach, pomaga ukoić skórę, jednocześnie pobudzając wzrost nowej skóry i regenerację komórek. Posiada właściwości przeciwstarzeniowe - oprócz właściwości przeciwzapalnych i pomocy w regeneracji komórek, olej z nasion konopi jest znany z tego, że pomaga zmniejszyć drobne linie i zmarszczki.

Ekologiczne zastosowania konopi

Konopie to zrównoważona, cudowna roślina uprawna, która podbija cały kraj, ale zastosowania konopi wykraczają daleko poza odżywianie i zdrowie. W rzeczywistości, jest to niesamowicie zrównoważona uprawa z kilkoma unikalnymi, przyjaznymi dla środowiska cechami, które nie pozostają niezauważone.

Rolnictwo

Konopie to najlepszy przyjaciel rolnika. W przeciwieństwie do swojej kuzynki, marihuany, konopie to roślina o silnym działaniu, która rośnie w różnych środowiskach i na różnych glebach. Dodatkowo, jest mniej podatna na choroby i szkodniki. Rośnie w ciasnych odstępach i ma szybkie tempo wzrostu, co prowadzi do wysokich plonów. Ze względu na zdolność konopi do przywracania żyzności gleby, rolnicy mogą uprawiać rośliny spożywcze bezpośrednio po zbiorach konopi, bez okresu odłogowania.

Od czasu, gdy w 1858 roku powstało hasło "bawełna jest królem", bawełna czerpała korzyści z bycia podstawową tkaniną na świecie, ale wiele wskazuje na to, że nie powinna być ona tkaniną naszego codziennego życia. Konopie były używane do produkcji trwałych tkanin przez tysiące lat, ale ich trwałość i wydajna produkcja nie są jedynymi powodami, dla których powinniśmy ponownie rozważyć konsumpcję bawełny.

Bawełna jest niewiarygodnie spragnioną rośliną uprawną, która obciąża źródła słodkiej wody. Do wyprodukowania dwóch funtów bawełny - odpowiednika jednego t-shirta i pary jeansów - potrzeba ponad 5000 galonów wody. Konopie zużywają o wiele mniej wody niż bawełna, szacuje się, że do wyprodukowania dwóch funtów konopi potrzeba 2600 galonów wody.

Środowisko

Konopie przemysłowe mają zdolność do oczyszczania gleby z zanieczyszczeń poprzez proces znany jako fitoremediacja. Termin "fitoremediacja" został ukuty w latach 90. przez naukowca Ilyę Raskina, członka zespołu, który badał zdolność konopi do gromadzenia metali ciężkich z gleby na skażonych polach w pobliżu Czarnobyla. Podobne i nowsze testy zostały przeprowadzone w zachodnich Stanach Zjednoczonych w celu oczyszczenia gleby z wysokiego poziomu selenu.

Prawie każdy rodzaj materiału roślinnego lub organicznego może zostać przetworzony na paliwo, a zalety tych alternatywnych źródeł w porównaniu z paliwami kopalnymi są ogromne. Jako roślina uprawna, konopie wykazują dobrą odporność na szkodniki i mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie na wodę w porównaniu do innych upraw, co czyni je świetną opcją do produkcji paliw z biomasy.

Jakość powietrza

Ponieważ uprawa konopi jest w stanie zmniejszyć naszą zależność od nieodnawialnych zasobów produkujących dwutlenek węgla, takich jak paliwa kopalne, tarcica i plastik, jest ona bardzo korzystna dla jakości powietrza. W rzeczywistości, na każdą tonę wyprodukowanych konopi, z powietrza usuwane jest 1,63 tony węgla. Podobnie jak inne rośliny, konopie są szczególnie pomocne w pochłanianiu CO2 w procesie naturalnej fotosyntezy, dzięki czemu są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.

Historia konopi

Podczas gdy konopie mają głębokie korzenie w historii świata, ich historia w Stanach Zjednoczonych jest o wiele bardziej skomplikowana. To, co we wczesnych latach 1700 było podstawową rośliną uprawną i surowcem tekstylnym, szybko zostało zakazane z powodu związku z marihuaną i efektów zmieniających umysł, których obawiała się opinia publiczna. Ta oś czasu podkreśla niektóre z najważniejszych dat w historii konopi w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza że widzimy, jak konopie wypływają na nowe tory dzięki reformom polityki i potrzebie dalszych badań.

  1700's: Pierwsze sadzenie konopi w USA miało miejsce w Jamestown, w Wirginii - uprawa konopi stała się obowiązkowa. 1776: Deklaracja Niepodległości została sporządzona na papierze konopnym. 1900's: Celuloza pochodząca z konopi została wypromowana jako niedrogi i odnawialny materiał do produkcji tworzyw sztucznych. 1937: Uchwalenie "Marihuana Tax Act". 1942: Rząd Stanów Zjednoczonych prowadzi kampanię "Konopie dla zwycięstwa", aby promować produkcję konopi na potrzeby zaopatrzenia wojennego 1958: Ostatnia uprawa w Wisconsin. 1970: Ustawa o substancjach kontrolowanych (CSA) formalnie zakazuje uprawy. 1999: Hawaje uprawiają pierwszą roślinę konopi przemysłowych od czasu wprowadzenia CSA 2000: National Conference of State Legislatures (NCSL) przyjmuje politykę konopną, która wzywa DEA i USDA do uznania różnicy między konopiami a marihuaną 2002: Projekty ustaw konopnych zostały wprowadzone w siedmiu stanach 2014: Prezydent USA Barack Obama podpisuje federalną ustawę rolną z poprawką konopną, zezwalając stanom, w których obowiązują przepisy konopne, na uprawę konopi do celów badawczych 2018: Hawaje wydają pierwsze licencje na badania nad konopiami przemysłowymi i ich uprawę

W wyniku tego długotrwałego zakazu, większość ludzi zapomniała o przemysłowych zastosowaniach i korzyściach płynących z konopi. Następnym razem, gdy ktoś zapyta cię, do czego wykorzystywane są konopie lub czym różnią się od marihuany, możesz wskazać mu kierunek tego zasobu i innych w tym przewodniku.

Tak jak w przypadku wszystkiego innego, edukacja jest kamieniem węgielnym do zmiany nastawienia i przekształcenia wizerunku konopi. Od zakupu produktów kosmetycznych z nasion konopi po olej CBD w lokalnym sklepie, konopie są niesamowitą rośliną i powinny być za taką uznawane.

Źródła:

  http://www.mhhe.com/biosci/pae/botany/botany_map/articles/article_10.html https://www.forbes.com/sites/ashoka/2013/05/29/industrial-hemp-a-win-win-for-the-economy-and-the-environment/#26a85d0c289b https://ministryofhemp.com/ https://www.rollingstone.com/politics/politics-features/can-hemp-clean-up-the-earth-629589/ https://www.healthline.com/nutrition/6-health-benefits-of-hemp-seeds

Zobacz również
Zdrowy olej konopny

Marihuana na poprawę pamięci u seniorówPosted by Marihuana Doctors on 11/08/2018 in Zasoby dla osób starszychZaktualizowano 19 grudnia 2018 r. Treść medyczna zweryfikowana...

Dostawy medycznej marihuany w MAPosted by Marijuana Doctors on 04/25/2017 in Medyczna marihuanaZaktualizowano 6 grudnia 2018 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph...

Jak stwierdzić, czy masz niedobór endokannabinoidów?Posted by Marihuana Doctors on 10/10/2016 in Medyczna marihuanaZaktualizowano 20 grudnia 2018 r. Treść medyczna...