24 grudnia 2021 Zdrowy olej konopny
DOJ kieruje działania antymonopolowe przeciwko 10 firmom

DOJ podejmuje działania antymonopolowe przeciwko 10 firmom

Posted by Nancy Moraa on 08/14/2020 in Aktualności

Zaktualizowano 17 sierpnia 2020. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Pomimo postępu, jaki przemysł marihuany osiągnął na przestrzeni lat i sukcesu wielu firm z branży, od czasu do czasu przemysł ten napotyka na wiele przeszkód. Opozycja często pochodzi z szeregów federalnych, takich jak DOJ.

Dobrym przykładem jest Prokurator Generalny William Barr, który ostatnio znalazł się pod ostrzałem Departamentu Sprawiedliwości. Oczekuje się, że pojawi się on przed komisją Izby Reprezentantów w celu przesłuchania na różne tematy. Stwierdzenie, że AG Barr jest przeciwny przemysłowi konopi byłoby niedopowiedzeniem.

W czerwcu 2020 roku, "whistleblower" DOJ podzielił się zarzutem, że antypatia AG Barra wobec konopi indyjskich, ogólnie rzecz biorąc, przybrała nowy kierunek. Według raportu, DOJ otrzymał polecenie wszczęcia dochodzeń antymonopolowych w celu nękania firm zajmujących się legalną marihuaną. Stąd właśnie wzięły się działania DOJ przeciwko 10 amerykańskim firmom zajmującym się marihuaną (w zalegalizowanych stanach).

DOJ poluje na MedMen i PharmaCann oraz inne łączące się firmy z branży marihuany

William Bar postanowił przeprowadzić dochodzenie antymonopolowe wobec 10 firm z branży konopi indyjskich. Według urzędnika Departamentu Sprawiedliwości USA, dochodzenia DOJ zostały zainspirowane politycznym sprzeciwem Barra wobec legalizacji marihuany, co w najbliższym czasie raczej się nie zmieni. Sektor medycznej marihuany ma nadzieję na odejście Williama Barra na emeryturę i powołanie nowego Prokuratora Generalnego po wyborach w listopadzie 2020 roku. Wspierałby on inicjatywy związane z medyczną marihuaną i inicjatywy stanowe, a także zmieniłby klasyfikację marihuany z zakazanego statusu Schedule 1, w którym utknęła od lat 60-tych.

Departament Sprawiedliwości prowadził różne dochodzenia antymonopolowe. Wyglądało to tak, jakby William Barr miał jakąś osobistą wendettę przeciwko przemysłowi konopi indyjskich. W 2019 roku Barr zarządził dochodzenia w różnych sprawach związanych z konopiami indyjskimi. Sprawy te stanowiły prawie jedną trzecią obciążenia antytrustowego DOJ. Spośród wszystkich problemów prawnych i wykroczeń w całym kraju, firmy zajmujące się medyczną marihuaną zarobiły 30% uwagi AG.

Sam Departament Sprawiedliwości dostrzega minimalną ilość spraw związanych z marihuaną, która uzasadniałaby takie dochodzenia. Ale Barr nie widzi tego w ten sposób. Dobrym incydentem jako przykład była niedawna fuzja między MedMen Enterprises i PharmaCann w 2019 roku. Barr nakazał przeprowadzenie pełnowymiarowego dochodzenia w sprawie fuzji, nawet po tym, jak jego personel odradzał to. Jego zespół nie widział dobrego powodu do przeprowadzenia pełnoskalowego śledztwa w sprawie fuzji.

Żaden człowiek nie powinien być ponad prawem. Ale Biuro Prokuratora Generalnego nie wydaje się popierać bardzo osobistego ataku AG Barra na stanowe korporacje zajmujące się legalizacją medycznej marihuany. Opóźnienia prawne znacznie kosztowały MedMen (jedną z największych amerykańskich firm dyspensaryjnych).

Czy to wydaje się osobiste? Może tak być

Wielu uznało działania Barra za niepokojące. Stało się tak zwłaszcza wtedy, gdy nieudana fuzja wpłynęła negatywnie na MedMen. Federalne dochodzenie antymonopolowe jest znaczącym przedsięwzięciem dla zaangażowanych firm. Wiele firm, które przechodzą ten proces, kończy się bankructwem, ponieważ dochodzenie drenuje zasoby tych firm. Jeśli nie można ich "zamknąć" z własnej woli, można wycisnąć z nich życie za pomocą długotrwałych i kosztownych bitew prawnych - użyteczna strategia, jeśli nie godna naśladowania.

Kiedy prezydent Trump mianował Jeffa Sessionsa na stanowisko Prokuratora Generalnego, branża konopi indyjskich stała się bardzo ostrożna i zaniepokojona działaniami, które zostaną podjęte przeciwko firmom dotykającym roślin. W momencie, gdy Sessions został zwolniony, w branży konopi nastąpiło ogromne westchnienie ulgi. Wielu właścicieli firm miało nadzieję, że branża ta nieco "odpocznie" od ataków federalnych.

Stało się tak głównie z powodu zeznań złożonych przez Barra przed jego zatwierdzeniem. Zanim został mianowany Prokuratorem Generalnym, Barr zdecydowanie wyraził swoją opinię w Kongresie. Odważnie twierdził, że woli ustawę o stanach niż federalną prohibicję.

W tamtych czasach takie twierdzenia zjednywały mu sympatię grup interesu związanych z konopiami indyjskimi. Wiele osób uważało, że będzie on dobrym głosem dla przemysłu marihuany. Wyraził on silne poparcie dla umożliwienia stanom decydowania o tym, co jest najlepsze dla ich mieszkańców, jeśli chodzi o legalizację medycznej marihuany.

I wtedy, AG Barr odwrócił narrację. Gdy został powołany do życia, stał się "wrogiem numer jeden" sankcjonowanych przez państwo biznesów związanych z medyczną marihuaną. Atakuje nie ustawodawców stanowych za legalizację, ale właścicieli korporacji, udziałowców i operatorów za prowadzenie biznesu.

Oczy na współczesne polowanie na czarownice w branży marihuany

Firmy zajmujące się marihuaną, które znalazły się pod śledztwem, w większości przypadków kończyły się zamknięciem. Dobrym przykładem była sprawa z MedMen. Firma zbankrutowała po tym, jak sprawa sądowa pochłonęła ich wszystkie finanse. To, a także odejście byłego dyrektora finansowego Jamesa Parkera, który wygrał sprawę przeciwko firmie i otrzyma odszkodowanie w wysokości 500 000 dolarów rocznie.

Często ludzie u władzy rozczarowują swoich obywateli, podejmując najgorsze decyzje w historii. Klienci marihuany i firmy mają nadzieję, że sytuacja może się zmienić. Albo prokurator generalny zmieni swoje poglądy, albo ktoś, kto rozumie rzeczywistą wartość przemysłu marihuany przejmie władzę.

Ponieważ właśnie teraz, gdy państwa oceniają zwiększone obciążenie ekonomiczne i wpływ Covid-19, przychody z podatków od konopi mogą być jedną z jedynych rzeczy, które powstrzymują niektóre jurysdykcje przed doświadczaniem trudności podczas pandemii.

Zobacz również
Zdrowy olej konopny

Marihuana na poprawę pamięci u seniorówPosted by Marihuana Doctors on 11/08/2018 in Zasoby dla osób starszychZaktualizowano 19 grudnia 2018 r. Treść medyczna zweryfikowana...

Dostawy medycznej marihuany w MAPosted by Marijuana Doctors on 04/25/2017 in Medyczna marihuanaZaktualizowano 6 grudnia 2018 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph...

Jak stwierdzić, czy masz niedobór endokannabinoidów?Posted by Marihuana Doctors on 10/10/2016 in Medyczna marihuanaZaktualizowano 20 grudnia 2018 r. Treść medyczna...