24 lutego 2022 Zdrowy olej konopny
Nauka mówi, że użytkownicy marihuany mogą jeść więcej, ale ważyć mniej

Nauka mówi, że użytkownicy marihuany mogą jeść więcej, ale ważyć mniej

Posted by Lekarze Marihuany on 03/08/2020 in Medyczna Marihuana

Zawartość medyczna sprawdzona przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Jak zapewne wiesz, marihuana jest znana z pobudzania apetytu - czyli z tego, że daje ci apetyt. Ale czy użytkownicy medycznej lub rekreacyjnej marihuany wykazują jakieś znaczące różnice w stosunku do osób jej nieużywających, jeśli chodzi o nawyki żywieniowe, wagę i odżywianie?

Wydaje się, że odpowiedź brzmi "być może", choć wiele badań próbowało rzucić światło na różne aspekty tego zagadnienia. Przyjrzyjmy się temu, co mówią badania.

Zobacz pełną infografikę tutaj

Badanie z 1988 roku wykazało, że osoby palące marihuanę zawierającą THC (zamiast placebo) przyjmowały o 40% więcej kalorii dziennie - większość z nich pochodziła nie z posiłków, ale z przekąsek, takich jak batoniki czy chipsy. Nic dziwnego, że ochotnicy, którzy palili prawdziwą trawkę, przybrali na wadze w ciągu 13 dni badania. Problem polega na tym, że autorzy tego datowanego badania mieli dorosłych ochotników płci męskiej zamkniętych w ośrodku badawczym z niewielką ilością do zrobienia poza paleniem marihuany i jedzeniem - nie jest to dokładnie sytuacja z prawdziwego świata. (Chociaż odzwierciedla to konwencjonalną mądrość, że marihuana rzeczywiście może sprawić, że będziesz głodny).

THC wydaje się stymulować grelinę, hormon głodu, który sygnalizuje twojemu organizmowi, że czas na jedzenie - nawet jeśli niedawno jadłeś. W rzeczywistości, naukowcy są w stanie "włączyć" grelinę u szczurów laboratoryjnych poprzez wprowadzenie oparów THC do ich przestrzeni powietrznej. Szczury poddane działaniu THC jedzą wtedy częstsze posiłki niż ich odpowiedniki bez tej substancji.

Z medycznego punktu widzenia, efekt ten jest naprawdę pomocny. Jednym z najczęstszych zastosowań medycznej marihuany jest pobudzanie apetytu i łagodzenie mdłości u osób poddawanych leczeniu raka, zaburzeń odżywiania i wielu innych schorzeń. THC nie tylko wzmaga apetyt, ale także zwiększa przyjemność z jedzenia. Jak większość rzeczy związanych z marihuaną, efekt ten ma coś wspólnego z układem endokannabinoidowym, który reguluje homeostazę takich czynników jak sen, apetyt, temperatura, nastrój, płodność i poziom hormonów.

Badanie z 2001 roku na temat nawyków żywieniowych użytkowników marihuany wykazało, że spożywali oni więcej wieprzowiny, sera, napojów gazowanych, piwa i słonych przekąsek niż osoby nieużywające marihuany - co nie brzmi zbyt zdrowo. Ale, co ciekawe, badanie to wykazało również, że konsumenci marihuany mieli ogólnie nieco niższe BMI niż osoby nieużywające jej, a wskaźniki stanu odżywienia - czyli składniki odżywcze wchłaniane przez ich organizm - były podobne w obu grupach.

Badanie z 2013 roku wykazało, że obecni użytkownicy marihuany mają średnio mniejszą talię niż osoby jej nie używające. Autorzy postawili hipotezę, że efekt ten ma związek z poziomem insuliny na czczo; u osób używających marihuany poziom insuliny na czczo był średnio o 16% niższy niż u osób nieużywających.

Jeszcze inne badanie, to z 2018 roku, próbowało wyjaśnić, dlaczego dorośli użytkownicy marihuany w Stanach Zjednoczonych mają tendencję do niższego BMI niż osoby nieużywające. Autorzy postawili hipotezę, że marihuana pomaga złagodzić skutki standardowej amerykańskiej diety, która jest bogata w sód, tłuszcze nasycone, tłuszcze Omega-6 i przetworzoną żywność, ale uboga w zdrowe tłuszcze, takie jak Omega-3.

Jeśli wszystkie te dowody wydają się sprzeczne, to dlatego, że tak właśnie jest. Z jednej strony, użytkownicy marihuany mogą przyjmować więcej kalorii i spożywać więcej śmieciowego jedzenia niż osoby, które jej nie używają. Z drugiej strony, te nawyki nie sprawiają, że użytkownicy marihuany konsekwentnie przybierają na wadze lub wykazują inne oznaki braku równowagi żywieniowej. Oczywiście, właściwości marihuany pobudzające apetyt i łagodzące mdłości przynoszą realne korzyści medyczne osobom, które w przeciwnym razie nie byłyby w stanie jeść.

Warto pamiętać, że sprawa jest prawdopodobnie bardziej złożona, niż nam się wydaje, ponieważ uważa się, że niektóre odmiany marihuany i niektóre kannabinoidy, takie jak mniej popularny THCV, faktycznie hamują apetyt. Ponadto, wszystkie te badania dotyczyły stosowania THC, podczas gdy żadne z nich nie uwzględniało CBD.

Ale jeśli używasz THC i nie jesteś zadowolony z jego pobudzających apetyt efektów, trochę wcześniejszego planowania przed sesją może okazać się bardzo pomocne. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w takie rodzaje żywności, które nie sprawią, że będziesz miał później poczucie winy. Zamiast sięgać po Ben & Jerry's, spróbuj truskawek, borówek lub winogron. Pełnoziarniste krakersy, oliwki, wysokiej jakości sery, orzechy i ciemna czekolada to rodzaje przekąsek, które odżywią Twój organizm i będą smakować wspaniale, gdy będziesz przyjmować leki.

Zobacz również
Zdrowy olej konopny

Marihuana na poprawę pamięci u seniorówPosted by Marihuana Doctors on 11/08/2018 in Zasoby dla osób starszychZaktualizowano 19 grudnia 2018 r. Treść medyczna zweryfikowana...

Dostawy medycznej marihuany w MAPosted by Marijuana Doctors on 04/25/2017 in Medyczna marihuanaZaktualizowano 6 grudnia 2018 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph...

Jak stwierdzić, czy masz niedobór endokannabinoidów?Posted by Marihuana Doctors on 10/10/2016 in Medyczna marihuanaZaktualizowano 20 grudnia 2018 r. Treść medyczna...